Beszéljünk egy kicsit a szemétről!
A tavaszi munkálatok intenzívek, és az elkövetkező hetekben további részletekkel fogunk szolgálni, de ezen a héten a dobozrendszerünkkel kapcsolatos néhány dologra szerettem volna összpontosítani, mivel sok új ügyfelünk van.
Miért csináljuk azt, amit csinálunk?
Szeretünk ízletes, tápanyagokban gazdag zöldségeket termeszteni, és még jobban szeretjük, hogy ezt úgy tudjuk megtenni, hogy nem pusztítjuk a talajunkat, nem szennyezzük a vízfolyásainkat és nem mérgezzük a levegőnket. Remek zöldségeket termeszthetünk ÉS visszahozzuk az életet a talajunkba, élő talajszivacsunkkal megtisztítjuk a vizet, és a lehető legkisebbre csökkentjük a légkörbe jutó károsanyag-kibocsátást (a gyalogos vagy kerékpáros átvétel a Pick-up-pontjainkról, amit Ön is megtehet a kibocsátás csökkentése érdekében).
Komolyan vesszük a hulladék és a csomagolás kérdését - utáljuk a hulladékot - nem hiszünk abban, hogy SEMMILYEN hulladéknak kellene lennie - csak erőforrás-körforgásnak. Elkerüljük a műanyaghulladékot (újrahasznosítható műanyag dobozokat használunk, amelyeket több százszor használunk újra, és ha valaha is elérkezik az élettartamuk vége, újrahasznosítjuk őket. Amennyire csak lehet, kerüljük a műanyag zacskókat és csomagolásokat. A zacskók, amelyekbe a salátakeverékeinket csomagoljuk, 100%-ban komposztálhatóak.
Kérjük, gyűjtse össze ezeket, valamint a megrendeléseihez kapott üvegedényeket, és küldje vissza nekünk az üres dobozokban. A biológiailag lebomló zacskókat komposztáljuk, az üvegedényeket pedig lehetőség szerint újrahasznosítjuk, vagy pedig újrahasznosításra visszük.Kérjük, ne küldjön nekünk olyan csomagolóanyagokat, amelyek nem a Zsámboki Biokertől érkeztek Önhöz - sajnos nincs kapacitásunk arra, hogy mások hulladékával foglalkozzunk, de a saját csomagolóanyagainkért felelősséget érzünk.
Ha igazán el akarod ódzkodni a műanyag csomagolóanyagoktól, különösen a műanyag béléstől és a vízszigetelő anyagoktól, tájékozódj a PFA-król (per- és polifluoralkil anyagok), más néven „örökké vegyi anyagokról”. Ezek a vegyszerek egy találóan elnevezett csoportja (több ezer), amelyek nagyon változatos felhasználási területekre vonatkoznak, de nagyon ellenállóak a lebomlással szemben, nagyon széles körben elterjedtek, és már kis mennyiségben is nagyon károsak lehetnek.Mivel nagyon nehezen bomlanak le, biológiailag felhalmozódnak, ami azt jelenti, hogy felfelé haladnak a táplálékhálózatban, és egyre koncentráltabbá válnak.Ott vannak az élelmiszercsomagolásainkban, az élelmiszerekben, a vizünkben, a ruháinkon, a tűzvédelmi termékekben, az orvosi termékekben, a tapadásmentes serpenyők (Teflon és Tefon) aktív összetevői, és általában csúnya bomlasztók.
A PFA-k elkerülésének legjobb módja a természetes anyagok (gyapjú és pamut) használata, a bioélelmiszerek fogyasztása, valamint a speciális bevonatokat mellőző eszközök és berendezések használata. Abban a világban, amelyben élünk, eléggé lehetetlen teljesen elkerülni a PFA-kat, de tudatos döntésekkel csökkenthetjük az expozíciót. Nézze meg a „Sötét vizek” című filmet, ha többet szeretne megtudni a háttértörténetről, és keresse a hamarosan megjelenő filmet, a 3M vállalatról szóló új dokumentumfilmet is, a „Hogyan mérgezzünk meg egy bolygót”.