Filozófiánk
Céljaink
Csoportunk tagjai nagy elkötelezettséggel és szeretettel dolgoznak együtt a földeken, és célunk, hogy minél több embert bevonjunk az ökológiai termesztés rejtelmeibe. Nagyon fontos nekünk, hogy minőségi árut termesszünk, minél kevesebb kárt okozva környezetünknek, emellett építőleg hasson környezetünk sokféle tagjainak illetve közösségeket alkosson.
Az ökológiai szemléletről
Úgy gondoljuk, hogy ez a legtermészetesebb módja a növények termesztésének. A biotermesztés lényege, hogy maximalizáljuk a talajt és a földet körbevevő életformák vitalitását. Egészséges földön egészséges növények teremnek, ami később egészséges ételként kerül az asztalra, így fenntartható életet tudunk biztosítani.
Ahhoz, hogy életet adjunk a földnek, szorosan együtt kell működnünk a természettel. Arra törekszünk, hogy egy önfenntartó farmot működtessünk a saját tápanyagaink felhasználásainak a segítségével. Állati és növényi trágyát komposztálunk, amit a föld trágyázásához használunk fel olyan módon, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a benne rejlő tápanyagokat. (mikrobiális élet, földigiliszták, stb.)
Azáltal, hogy nagy figyelmet fordítunk a talaj életére, folyamatosan tudjuk csökkenti a külső szerek a használatát, ezáltal csökkentjük a betegségek előfordulását a terméseinken. A megfelelő minőségű trágya egy stabil rendszert biztosít emellett minimalizálja a szennyezettséget és a talajeróziót.
Földjeinket lovakkal és olyan szerszámokkal műveljük, amik óvják a talajt. A talaj termőképességét a vetésforgó, a komposztálás és a zöld termések használata biztosítja.
A Zsámboki Biokert minden terméke hitelesített bio termék (a Biokontroll Hungária Kft. által). A hitelesítési folyamat biztosíték arra, hogy a vevőink kizárólag olyan termékeket vásárolnak tőlünk, amik egytől egyig megfelelnek a bio normáknak. Továbbá folyamatosan törekszünk arra, hogy ne csak a kötelező követeléseknek tegyünk eleget, hanem minden tőlünk telhető környezetbarát fejlesztést bevezessünk.
A biodinamikus mezőgazdálkodásról
Azt valljuk, hogy az élet több a minket körülvevő fizikai összetevőknél. Farm rendszerünk fontosnak tartja az ásványi-növényi-állati-emberi és kozmikus együttműködést. A biodinamikus mezőgazdaság arra törekszik, hogy a fizikai, érző és spirituális formák harmonikus együttműködésben legyenek egymással.
Hiszünk abban, hogy a mi kis farmunk nem csak a közvetlen környezetünkkel áll kapcsolatban hanem a minket körülvevő világegyetemmel is. A biodinamikus módszerekkel (különböző biodinamikus előkészítések, növényültetés a bolygók mozgását figyelembe véve) képes vagyunk érzelmet adni a földnek, a növényeknek és az állatállományunknak, valamint saját magunknak, hogy olyan gazdaságot hozzunk létre ami saját intelligenciával rendelkezik.
A biodinamikus módszer Rudolf Steiner 20. Századi bizonyítékaira alapszik, amit számos más gazdaság is alapul vett, hogy tudatosan közelítse meg a holisztikus gazdálkodást. A biodinamikus gazdálkodás kihívás számunkra. Arra törekszünk, hogy megértsük a kapcsolatot a fizikai környezet (táj,talaj, földrajzi elhelyezkedés), az elemi erők (Föld, víz, levegő, tűz), a növényvilág (gyökerek, levelek, virago, magvak), az állatvilág (érző lények) és a spirituális világ (nem fizikai, érzékfeletti erők, ami az emberi szellemet is magába foglalja) között.
A biodinamika jelenlég még egy feltérképezetlen, új terep, ezért ebből a szempontból mi úttörőnek számítunk. Arra törekszünk, hogy a fizikai világon túli kapcsolatokat találjunk, hogy minél nagyobb harmóniát biztosítsunk a farmunk számára. Bizonyos értelemben ez a fajta mezőgazdaság még kísérleti stádiumban van. Ez a nem materiális tudománynak egy új fajta megközelítését igényli. Nem valljuk magunkat profi biodinamikusoknak, de hiszünk abban, hogy a folyamatos tapasztalatszerzés és tudásbővítés segítséget nyújt majd nekünk abban, hogyan tudjuk összekapcsolni ezeket az erőket.
A fenntartható gazdálkodásról
Az egyik legnagyobb kihívás számunkra az, hogy alacsonyan tartsuk a szén-dioxid kibocsátás mértékét. A hagyományos mezőgazdálkodás és élelmiszer-rendszer az egyik legnagyobb felelősei a szén-dioxid kibocsátásnak és a Föld szennyezettségének. A biogazdálkodás jelentősen kevesebb szén-dioxid kibocsátással jár, azonban messze járunk még attól, hogy teljesen szén-dioxid mentes gazdálkodást végezzünk.
Amennyire tudjuk próbáljuk minimalizálni a fosszilis (nem megújuló) energiaforrások használatát, ezért traktorok helyett lovakat alkalmazunk a földműveléshez. Az állatok biztosítják a trágyánk egy részét, azonban amennyiben ez nem elegendő, helyileg próbálunk szerzeni trágyát amit lovakkal szállítunk a környező falvakból.
Áruinkat a Zsámboki Biodoboz rendszerén belül kínáljuk. A rendszer néhány központi helyen létrehozott gyűjtőponton keresztül működik, ahol át lehet venni a termékeket anélkül, hogy nagyobb távra kelljen utazni hozzá. Amennyire tudjuk, próbáljuk minimalizálni az egyszer használhatós csomagolást. Arra ösztönözzük a vásárlóinkat, hogy juttassák vissza részünkre az üres tojástartókat és az üres Budapestos üvegeket, így ezeket újra fel tudjuk használni.