Anglia, Riverford és ÖMKI
Februárban elutaztam egy hétre Angliába (Matthew) - sajnos hazatérve beteg lettem, és a család többi tagját is magammal rántottam. Ez azt jelenti, hogy befelé kell fordulnom - nem követve az évszak lassú változását, hanem inkább a kert hosszabb távú jövőjére összpontosítsak.
Szerencsésnek éreztem magam, hogy ezen a héten Guy Singh-Watson és felesége, Geetie meglátogatta a Zsámboki Biokertet a hívásunkra. Guy hozta létre és vezette sok éven át a Riverford Farmsot, az Egyesült Királyság legnagyobb és legsikeresebb zöldségdoboz rendszerét. Hozzánk hasonlóan a Riverford Farms is képes egész évben zöldséget és gyümölcsöt biztosítani más biotermelőkkel együttműködve, hogy nagyobb választékot biztosítson - a különbség az, hogy a Riverford dobozrendszer ezerszer nagyobb, mint a Zsámboki Biokert dobozrendszere. Jó volt azonban körbemenni a gazdaságban, és megvitatni, hogyan működnek a dolgok, hogyan fejlődhetnénk, és néhány egyszerű bölcsességet megosztani egymással, amelyet egy sikeres nagy vállalkozás fejlesztésével töltött élet munkája során okultunk. Guy egyik sikere az volt az elmúlt években, hogy a vállalat nagy részét "elajándékozta" az alkalmazottainak, így a vállalat ma már alkalmazotti tulajdonú vállalkozásként működik.
Kedden Kecskeméten az ÖMKI biogazdálkodásról szóló konferenciáján egy helyi szezonális bioélelmiszerekről szóló panelbeszélgetésen vettünk részt. Jó volt látni, hogy ilyen nagy volt az érdeklődés (500-600 fő), és a sok akadály ellenére a bioélelmiszer és biogazdálkodás mozgalom Magyarországon is halad előre.
Geetie, Guy Singh-Watson és Matthew a palántázóban